S.S. Konya Bölgesi Hayvancılık Kooperatifler Birliği

S.S. Konya Bölgesi Hayvancılık Kooperatifler Birliği

S.S Konya Bölgesel Hayvancılık Kooparatifler Birliği

    Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Konya Bölge Müdürü Tuncay KARABULUT beyi yönetim kurulu üyemiz Teoman ÖZTÜRK ile birlikte makamında ziyeret ettik. Ziyarette tarım ve hayvancılık konuları ayrıca yöresel ürünlerimizin markalaşması ve pazarlanmasıyla ilgili yaptığımız çalışmalarımızdan bahsettik. Kendisine ilgi ve alakasından dolayı teşekkür eder görevinde başarılar dileriz.

154379997 1228804007521155 634221481940001390 n

2019 yılında başkanlığa seçilmemle birlikte Kaba Yemin Önemi ve Yöresel Ürünlerin Markalaşması Çalıştayı yapmıştık, burada amaç kooperatifçiliğin vizyonunu geliştirmek ve yöresel ürünlerin pazarlanmasını sunmaktı. Bununla birlikte bugün IPARD’la yaklaşık 1 milyon 700 bin TL'lik bir proje imzaladık. Bu proje Atlantı’nın coğrafi işaret çalışmaları kapsamında yürütülen Atlantı Sarı Tulum Peyniri üretimi başlayacak ve bu bağlamda Atlantı’da yeni kadın çalışanları istihdam edeceğiz inşallah. Atlantı’nın yüzyıllardır devam eden Atlantı Sarı Tulum Peynirin, kaşarını, koyun yoğurdunu daha birçok ürünü bu yapacağımız soğuk hava deposu ile birlikte bu projede devam ettireceğiz, bu çalışmalarımızda birlikte Akçabelen Kooperatifimizle de bir çalışma yaptık. Bu çalışmada Akçabelen Kooperatifimizin MEVKA projesinden çıkarmış olduğu paketlenmiş Çetmi fasulyesini şu anda pazarlamaya devam ediyoruz. İnşallah yakın bir zamanda bütün kooperatiflerimize pazarlayacağız. Bununla birlikte Pınarbaşı ve Göynem Kooperatifimizin KOOP-DES Programı projesinden çıkarmış olduğu Gembos şeker fasulyesini de pazarlamaya yakın bir zamanda başlayacağız. Çalıştayda söz verdiğimiz çalışmalarımız kademe kademe yerine getiriyoruz ve kooperatifçiliğin vizyonu geliştiriyoruz. Bu projelere destek veren Atlantı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin yaklaşık 1 milyon 700 bin TL'lik projesinde emeği geçen başta Tarım Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli olmak üzere IPART İl Koordinatörümüz Yavuz Uysal beyefendiye, Selçuk üniversitesi Prof. Dr. Uğur Uslu ve hocalarımıza, Konya İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ali Ergin'e, proje danışmanı Avni Yağcı beye, Eski Kadınhanı İlçe Tarım Müdürümüz Hüseyin Erdem Nortcu beye, Kadınhanı AK Parti İlçe Başkanımız İrfan Karaca beyefendiye Atlantı Kooperatifi Yönetim Kurulu üyelerimize ve ortaklarımıza buradan bu projeye desteklerinden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum. Aynı zamanda bölgede bizlerlerden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen bölge Vekillerimize,teşkilatlarımıza buradan teşekkür ediyorum.

 

          

WhatsApp Image 2021 02 23 at 16.38.13 1

 

 

 

WhatsApp Image 2021 02 23 at 16.38.16

Birlik Başkanımız Ali Gedikkaya, yönetim kurulu üyelerimiz, Teoman Öztürk ve Talip Şahin ile birlikte Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu beyefendiyi makamında ziyaret ettik. Ziyarette yöresel ürünlerimiz olan Atlantı sarı tulum peyniri, Akçabelen "çetmi" (coğrafi işaretli )fasülyesini , Pınarbaşı ve Göynem Kooperatiflerimizin "gembos" şeker fasülyesini tanıttık. Kendileri yakın bir zamanda burada faaliyete sunacakları yöresel ürünlerin satış mağazasında Konya Haykoop olarak bizede yöresel ürünlerimizi tanıtacağımız ve pazarlayacağımız bir alan sunacaklarını dile getirdi.Ayrıca bölgenin tarım,hayvancılık ve yöresel ürünler konularıyla da göstermiş olduğu özverili çalışmalarından dolayı Hüseyin Oprukçu Başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Bizlere göstermiş olduğu ilgi ve alakadan dolayı Konya Haykoop olarak ayrıca teşekkür ederiz.

  Konya’nın Kadınhanı ilçesi Atlantı Mahallesinde üretilen sarı peynirinin ülke ve dünya pazarına sunulması için hazırlıklar sürüyor.
Elazığ, Erzincan, Halep ve Şam yöresinde konargöçer Türkmenler ’in 1755 yılında Atlantı’da iskân edilmesiyle Atlantı halkının koyun ve keçi tulumuna bastığı peynirler lezzetinden hiçbir şey yitirmeden günümüze kadar geldi.
Atlantı Kooperatifi’nde üretilen sütlerle yapılan koyun tulum peyniri yani sarı peynir lezzet serüvenine devam ediyor. Coğrafi İşaretli Ürün Menşe çalışmaları devam eden Atlantı yöresel koyun tulum peyniri İPART kapsamındaki projeyle önce ülke pazarına daha sonra dünya pazara sunulmaya hazırlanılıyor.
Kadınhanı Atlantı Dededağ Tulum Peyniri Coğrafi İşaretli Ürün Menşe Çalışmalarına Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kadınhanı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan teknik ekiplerle iş birliği içerisinde başlanmıştı.
S.S Konya Bölgesi Hayvancılık Kooperatifler Birliği Başkanı Ali Gedikkaya:
‘Bu projede katkı ve desteklerinden ötürü Tarım ve Orman bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli beyefendiye, Bakanlığımıza, Konya İPART kurumumuza, Selçuk Üniversitesine ve hocalarımıza, Prof. Dr. Uğur Uslu bey, Prof. Dr. Tahir Balevi bey, Prof Dr Gürkan Uçar bey, Konya İl Tarım Müdürümüz Ali Ergin beye, Konya Haykoop yönetim denetim kurulu ve personellerimize, Eski ilçe tarım müdürümüz (Emirgazi İlçe Tarım Müdürü) Hüseyin Erdem Nortçu beye, İPART danışmanımız Avni Yağcı beye, Eski Belediye Başkanımız Ali Kartaltepe beye, Rahmetli muhtarımız Ramazan Demiröz beye, Atlantı Kooperatifi yönetim kurulu denetim kurulu üyelerimize ve personellerimize, çok değerli ortaklarımıza mahalle halkımıza ve emeği geçen tüm herkese teşekkür ederim. Atlantı’mıza ve Kadınhanı’mızdaki tüm üreticilerimize hayırlı uğurlu olmasını dilerim.’ diyerek teşekkürlerini ve temennilerini iletti.
 
WhatsApp Image 2021 02 15 at 13.29.00 1

 

WhatsApp Image 2021 02 15 at 13.29.02

   Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, yaklaşık 1 milyar 262 milyon liralık destek ödemelerinin bugün hesaplara yatmaya başladığını söyledi.
Bakan Pakdemirli’nin açıklaması şu şekildedir:
“Hububat (buğday) desteği çerçevesinde, 155.179 çiftçimize yaklaşık 762 milyon 500 bin TL,
Yem Bitkileri Desteği kapsamında, 226.070 çiftçimize yaklaşık 500 milyon TL,
bugün (12 Şubat) itibarıyla hesaplara yatırılmaya başlandı.
Tüm bu ödemeler kapsamında çiftçilerimize yaklaşık 1 milyar 262 milyon TL ödeme yapılacaktır.
Tüm çiftçilerimize hayırlı olsun”

 

Aralık Çiğ Süt Destek Ödemelerini 17 Nisan Cuma günü (bugün) saat 18.00’dan sonra üreticilerimizin hesaplarına yatırılacaktır.Tüm
Üreticilerimize hayırlı olsun.
Ödeme takvimi
TC Kimlik numarasının son hanesine göre şu şekildedir;
0 ile biten 17 Nisan 2020
2 ile biten 24 Nisan 2020
4 ile biten 30 Nisan 2020
6-8 ile biten 8 Mayıs 2020
Saat 18.00 dan sonra hesaplarına aktarılacaktır.
haykoop ortaklarımızı ziyaret ederek süt analizlerini gerçekleştirdik.
Tarım bakanımız sayın Dr.Bekir PAKDEMİRLİ Beyefendiye çalıştayımız ve projemizi arzettik. Ziyarette;Haykoop Başkanımız Ali GEDİKKAYA, projenin hazırlanmasında birlikte çalıştığımız Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Sayın Prof.Dr. Uğur USLU ,Kadınhanı İlçe Tarım Müdürümüz Hüseyin Erdem NORTCU, Haykoop birlik ortağımız Çayırbaşı Kooperatif Başkanı Mehmet ÜNAL ve Haykoop müdürümüz Sadri BEDER ile birlikte Sayın Bakanımızı ziyarette bulunduk. Sayın Bakanımıza Projemize ve çalıştayımıza vermiş oldukları destekleri için teşekkürlerimizi arz ederiz.
   25 Şubat 2020 Salı Günü Konya HAYKOOP ve TARKOOP öncülüğünde Süt Firmaları ile yaptığı görüşmeler sonucunda; Ulusal Süt Konseyinin açıklamış olduğu fiyatın üzerine 1 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Soğutulmuş Tanktan Alınmış Çiğ İnek Sütü fiyatı 2.40+KDV olarak belirlenmiştir. Üreticilerimize hayırlı olmasını dileriz.
TKDK Konya İl Koordinatörü Yavuz UYSAL Beyi yeni makamında Yönetim Kurulu Üyemiz Talip ŞAHİN ile beraber ziyaret ettik. Birliğimiz adına yeni projeler hakkında istişarelerde bulundu.
Page 1 of 3