HABERLER

T.C TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI İLE BM DÜNYA GIDA ÖRGÜTÜ (FAO) ORTAK PROJE


11 Eylül 2019

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığımızın BM (FAO) Dünya Gıda Örgütü ile birlikte 2017-2019 yıllarında yürüttüğü EBA projesinde Kadınhanı ve Ilgın  ilçeleri Pilot bölge görevini yürütmektedir.  Bozkır Ekosistemlerinde iklim değişikliğine Ekosistem tabanlı uyum (EBA) için tarımsal uygulamalar projesi Kadınhanı ilçesinde ki Konya Hayvancılık Kooperatifler Birliği (HAYKOOP) üye kooperatifler tarafından proje uygulamaları yapılmaktadır.

Hayvancılık Kooperatifleri Bölge Birliğine bağlı kooperatifler Tarım Bakanlığı ve  Dünya Gıda Örgütü FAO ile yürüttüğü anız ekimi modelinde ikinci ürününü vermeye başladı.

Geçen yıldan itibaren Kadınhanı Atlantı Bölgesi ve Ilgın BölgesindeHayvancılık Kooperatifleri Bölge Birliği Tarım Bakanlığı ve  Dünya Gıda Örgütü FAO tarafından   başlatılan,  Anız Ekiminin bu yıl daha da arttığını ve 1500 dekara ulaştığını dile getiren HAYKOOP başkanı Ali Gedikkkaya ‘’bu anız ekimleri normal sulamadan farkı, çıkım suyu verilmeden 3 su ile toplam 27 saatlik bir sulama ile yağlı ayçiçeği üretiminde daha fazla hasat elde ediliyor’’  dedi.  Bu modelin normal ekimden bir diğer farkını anlatan Gedikkaya ‘’  Normal ekim modelinde hem iş gücü hemde iş gücü maliyeti yüksek. Bu sistemde ise araziyi işlemeden doğrudan ekerek bunlardan tasarruf sağlanıyor. Ayrıca arazi işlemediği için toprak tavı ile tohum çimlenmesi daha kısa sürede oluyor’’ olduğunu açıkladı.

Günümüzde köyden şehre göçlerin arttığını belirten Başkan Ali Gedikkaya ‘’köylerde ki sosyal yapıyı değiştirmek için Konya’da ki tarımı hayvancılığa entegre edip daha fazla gelir elde edilebilir’’ dedi. Başkan Ali Gedikkaya ‘’ biz eğer buğdayımızı, arpamızı, yeşil mahsulleri kendimiz biçim hemen bir gün sonra arazide paketlemeyi başarabilirsek  hayvancılık işte o zaman kurtulmuş olacaktır’’ şeklinde konuştu. Bunun için de en önemli nokta için kooperatiflerde araç parkurlarının oluşmasının gerekli olduğunu belirten Gedikkaya ‘’bunun için elimizden geleni yapıyoruz’’ dedi.aniz-001.jpg